Westfalia Dragbalk med 4-håls flänskula - CITROËN JUMPER III Skåp
Westfalia Dragbalk med 4-håls flänskula - CITROËN JUMPER III Skåp
- Släpvagnsvikt: 3000 kg
- Stödlast: 150 kg
- lämplig för CITROËN JUMPER III Skåp
- Årsmodell 04.25 -
- 98 % positiva omdömen
- Toppkvalitet
- snabba leveranser
- förstklassig rådgivning
Med vår flik "Monteringsbilder" gör vi det ännu lättare för dig att få en bild av hur din nya dragkrok kommer att se ut på din CITROËN JUMPER III Skåp. Du ser bilder av före/efter med och utan monterad dragkrok. För avtagbara dragkrokar visar vi även bilder med avtaget kulhuvud. Då kan du själv avgöra om man ser urtaget i stötfångaren (om det finns) på din CITROËN JUMPER III Skåp eller inte.
Beställ komplettsatsen nu- Följande tillbehörsartiklar behövs för att montera den här produkten: ZB4517
- nödvändiga tillbehör krävs endast för fordon med längd 6363 mm eller mer
- kontakta oss per telefon eller mail om du önskar montering
En dragbalk med 4 hål övertygar med många fördelar: Det normerade hålmåttet på dragbalken med 4 hål möjliggör montering av olika flänskulor, en bygelkoppling eller ett växelsystem på er CITROËN JUMPER III Skåp . Söker du en draganordning för släp för permanent släpvagnsdrift? Då är dragstången F40 med 4-håls-kulplatta från Westfalia precis rätt för din CITROËN JUMPER III Skåp.
Det speciella med den här dragkroken är att den klarar en stödlast på 150 kg och en släpvikt på upp till 3000 kg. Tillverkaren Westfalia anger ett D-värde på 16.9 kN.
Det krävs en utskärning i stötfångaren för den här kopplingen, men bara där det inte syns. I monteringsanvisningen finns både en utskärningsmall och måtten för utskärningen i stötfångaren.
Se även vår kategori "Cykelhållare", eftersom denna CITROËN JUMPER III Skåp dragkrok lämpar sig för cykelhållare. Vi rekommenderar dragkroken från märkestillverkaren Westfalia, som står för samma kvalitet som originalmonterade dragkrokar till ett fördelaktigt pris.
Den detaljerade monteringsanvisningen från tillverkaren Westfalia medföljer produkten. En ny, elektrokemisk katoddopplackeringsmetod förser släpvagnskopplingens metallytor med ett skikt av epoxidhartser för att skydda dem mot korrosion och ge dem en förstklassig finish. Dessa vattenlösliga epoxidhartser är oskadliga för miljön. De fäster på ytan med elspänning och bränns sedan in vid cirka 200°C.
Problem vid återställning: Parkeringshjälpens sensorer kan uppfatta dragkroken med 4-hål som en störning. Beakta även fordonstillverkarens anvisningar och krav för eftermontering av dragkrok. Den informationen finns i fordonets instruktionsbok Även produkten ZB4517 är nödvändig för säker och korrekt montering av dragbalken med 4 hål.
Här finns monteringsanvisningar på olika språk, efter artikeln flera kompletterande texter med monteringshjälp och extra bildmaterial som gör monteringen av produkten ännu lättare för dig.
-
Citroën JUMPER III Skåp
-
BilmodellEffektÅrsmodell
-
- Bilmodell
- Citroën JUMPER III Skåp ë-JUMPER HYDROGEN
- Effekt
- 205 kW / 279 PS
- Årsmodell
- 04.25 -
-
Säkert och transparent: GPSR-kompatibel tillverkarinformation. I enlighet med den nya EU-förordningen GPSR hittar du här all viktig information om tillverkaren av denna produkt. Detta inkluderar kontaktuppgifter som ger dig direkt tillgång till tillverkaren vid frågor eller problem. För oss är det viktigt att du som kund alltid har tillgång till all relevant information.
- Westfalia-Automotive GmbH
- Am Sandberg 45
- 33378 Rheda-Wiedenbrück
- Nordrhein-Westfalen
- Germany



