Meny
Vyberte vozidlo, aby ste sa uistili, že výrobok sedí.
Välj ett fordon
Art.-nr: 132528-43524-1

TowTec Elsats 13-polig Top-tronic specifik - NISSAN PRIMASTAR Buss

Art.-nr: 132528-43524-1

TowTec Elsats 13-polig Top-tronic specifik - NISSAN PRIMASTAR Buss

  • Aktivering krävs: Nej
  • Avstängning av parkeringshjälpen: Nej
  • lämplig för NISSAN PRIMASTAR Buss
  • Årsmodell 11.21 -
TowTec
2 226,99 kr
inkl. 25% moms plus frakt från 127,50 kr
Kan levereras från 15.06.2026
Meddela mig när artikeln finns i lager
  • 98 % positiva omdömen
  • Toppkvalitet
  • snabba leveranser
  • förstklassig rådgivning
Datablad
Tillverkare
TowTec
Antal poler
13-polig
Elsatstyp
specifik
fordonsspecifik kontakt
Ja
Elsatsvariant
Top-tronic
montering av C2-indikator
Nej
Montagetid 1
1,0 h
Aktivering nödvändig
Nej
Parctronic-avstängning
Nej
LED släp utan förmotstånd möjlig
Ja
Dimbakljusavstängning
Ja
Batteriplus integrerat, kontakt 9
Nej
Batteriplus utbyggbar
Ja
expansionssats batteriplus 2
Laddningsledning integrerad, kontakt 10
Nej
Laddningsledning utbyggbar
Ja
Expansionssats för batteriplus/laddningsledning 2
Förmonterat eluttag
Nej
Demontering stötfångare krävs
Nej
Installation endast i fordonets bakdel
Nej
Kabelgenomföring finns i bilen
Ja
Spänning [V]
12
Vikt
1,38 kg
1 De angivna monteringstiderna för dragkrokar och elsatser gäller enbart det egentliga monteringsarbetet av produkten. Nödvändiga extraarbeten som t.ex. borttagande av stötfångaren kan variera från bil till bil och är därför inte medtagna i tidsangivelsen.
2 Ingår ej i leveransen.
Produktfakta

Denna 13-poliga TowTec elsats levereras speciellt för er NISSAN PRIMASTAR Buss. Med den här 13-poliga Top Tronic elsatsen indikeras alltid en defekt blinker på släpet. Med den integrerade blink-kontrollen på er bil ökar i det fallet blinkfrekvensen.

Extratipps från oss: Om ni vill kan ni även stänga av parkeringshjälpen på er NISSAN PRIMASTAR Buss med en knapp på instrumentpanelen. Den användarvänliga monteringsanvisningen för NISSAN PRIMASTAR Buss den välfungerande, fordonsspecifika kontakten och kabellängderna och kabelfärgerna som är anpassade till bilen är kvalitetsegenskaper hos den här elsatsen. För montering av den fordonsspecifika 13-poliga elsatsen behöver bakplåten på bilen inte bearbetas.. Baktill på er NISSAN PRIMASTAR Buss finns det redan en passande kabelgenomföring som kan användas.

Du har möjligheten att uppgradera släpvagnsuttaget för drift av elektriska förbrukare under släpvagnsdriften (permanentplus) och även för laddning av ett släpvagnsbatteri (laddledning). För permanentplus-funktionen behövs utvidgningssatsen 107650. Till denna utvidgningssats 139243 finns det en uppgraderingslösning för permanentplus och laddledning, som kan fås separat.

Passande tillbehör för TowTec Elsats 13-polig Top-tronic specifik (3)
    Monteringsanvisningar

    Här finns monteringsanvisningar på olika språk, efter artikeln flera kompletterande texter med monteringshjälp och extra bildmaterial som gör monteringen av produkten ännu lättare för dig.

    Bedömningar
    • (0)
    • (0)
    • (0)
    • (0)
    • (0)
    Betsätt den här artikeln!

    Här har du möjlighet att ge ett omdöme om den här produkten. Det ger värdefull information till andra som är intresserade av samma produkt när de köper.

    Det finns ännu ingen bedömning av den här produkten

    På den här platsen har du möjlighet att dokumentera dina åsikter och erfarenheter av den här produkten.
    På så sätt får andra intresserade värdefull information vid ett köp.

    lämpliga fordon

    Nissan grundades 1933 och har över 183 000 medarbetare. Sedan 1999 finns ett strategiskt partnerskap med Renault. Renault-Nissan-alliansen grundades och sedan 2010 finns det även ett partnerskap med Daimler AG (Mercedes-Benz).

    • Nissan PRIMASTAR Buss (X82)
      • Bilmodell
        Effekt
        Årsmodell
      • Bilmodell
        Nissan PRIMASTAR Buss (X82) 2.0 dCi 110
        Effekt
        81 kW / 110 PS
        Årsmodell
        11.21 -
      • Bilmodell
        Nissan PRIMASTAR Buss (X82) 2.0 dCi 150
        Effekt
        110 kW / 150 PS
        Årsmodell
        11.21 -
      • Bilmodell
        Nissan PRIMASTAR Buss (X82) 2.0 dCi 170
        Effekt
        125 kW / 170 PS
        Årsmodell
        11.21 -
    Information från tillverkaren

    Säkert och transparent: GPSR-kompatibel tillverkarinformation. I enlighet med den nya EU-förordningen GPSR hittar du här all viktig information om tillverkaren av denna produkt. Detta inkluderar kontaktuppgifter som ger dig direkt tillgång till tillverkaren vid frågor eller problem. För oss är det viktigt att du som kund alltid har tillgång till all relevant information.

    Adress
    • BoldR Group GmbH
    • Am Eichberg Flauer 1
    • 07338 Leutenberg / OT Munschwitz
    • Thuringia
    • Germany