Meny
Vyberte vozidlo, aby ste sa uistili, že výrobok sedí.
Välj ett fordon
Art.-nr: 108508-05548-1

ECS Elsats 13-polig Summer specifik - OPEL ANTARA A

Art.-nr: 108508-05548-1

ECS Elsats 13-polig Summer specifik - OPEL ANTARA A

  • Aktivering krävs: Nej
  • Avstängning av parkeringshjälpen: Nej
  • lämplig för OPEL ANTARA A
  • Årsmodell 07.13 - 08.17
ECS
Du sparar 33%
Pris cirka 1 881,00 kr 1 259,99 kr
inkl. 25% moms plus frakt från 127,50 kr
Kan levereras från 19.07.2026
Meddela mig när artikeln finns i lager
  • 98 % positiva omdömen
  • Toppkvalitet
  • snabba leveranser
  • förstklassig rådgivning
Datablad
Ytterligare anmärkningar
  • dragkroksförberedelsen består av en förberedd 12-polig stickkontakt, som sitter under bilen till höger bredvid reservhjulet
Tillverkare
ECS
Antal poler
13-polig
Elsatstyp
specifik
fordonsspecifik kontakt
Ja
Elsatsvariant
Summer
montering av C2-indikator
Nej
Montagetid 1
1,0 h
Aktivering nödvändig
Nej
Parctronic-avstängning
Nej
LED släp utan förmotstånd möjlig
Nej
Dimbakljusavstängning
Nej
Batteriplus integrerat, kontakt 9
Ja
Laddningsledning integrerad, kontakt 10
Nej
Laddningsledning utbyggbar
Nej
Förmonterat eluttag
Nej
Demontering stötfångare krävs
Nej
Installation endast i fordonets bakdel
Ja
Kabelgenomföring finns i bilen
Ja
Spänning [V]
12
Vikt
0,59 kg
1 De angivna monteringstiderna för dragkrokar och elsatser gäller enbart det egentliga monteringsarbetet av produkten. Nödvändiga extraarbeten som t.ex. borttagande av stötfångaren kan variera från bil till bil och är därför inte medtagna i tidsangivelsen.
Produktfakta

Denna 13-poliga elsats från ECS levereras fordonsspecifikt för er OPEL ANTARA A . En akustisk signal varnar om en blinker i släpet inte fungerar om man har den här 13-poliga summer-elsatsen.

Vi har en anvisning för er! Använd knappen vid instrumentpanelen för att deaktivera parkeringshjälpen på er OPEL ANTARA A vid släpvagnsdrift. Den användarvänliga monteringsanvisningen för OPEL ANTARA A den välfungerande, fordonsspecifika kontakten och kabellängderna och kabelfärgerna som är anpassade till bilen är kvalitetsegenskaper hos den här elsatsen. Elsatsen monteras uteslutande i bagageutrymmet och behöver permanent-el (klämma 30) till styrdonet för släpet baktill i bilen. På er OPEL ANTARA A finns det redan en fordonsspecifik kabelgenomföring, som används av den fordonsspecifika 13-poliga elsatsen. Därför behöver man inte borra i fordonets bakplåt. Enligt tillverkaren ECS kan denna 13-poliga elsats monteras på 0.5 h. Enligt vår erfarenhet bör man ändå beräkna runt 1 h för montering av elsatsen.

Enligt tyska vägtrafikförordningen StVZO §49a St. 9a får man inte montera cykelhållare (lasthållare) om fordonets dimbakljus inte deaktiveras automatiskt.

Passande tillbehör för ECS Elsats 13-polig Summer specifik (1)
    Monteringsanvisningar

    Här finns monteringsanvisningar på olika språk, efter artikeln flera kompletterande texter med monteringshjälp och extra bildmaterial som gör monteringen av produkten ännu lättare för dig.

    Bedömningar
    • (0)
    • (0)
    • (0)
    • (0)
    • (0)
    Betsätt den här artikeln!

    Här har du möjlighet att ge ett omdöme om den här produkten. Det ger värdefull information till andra som är intresserade av samma produkt när de köper.

    Det finns ännu ingen bedömning av den här produkten

    På den här platsen har du möjlighet att dokumentera dina åsikter och erfarenheter av den här produkten.
    På så sätt får andra intresserade värdefull information vid ett köp.

    lämpliga fordon

    Adam Opel AG är en tysk biltillverkare som sedan 2021 hör till det nederländska automobilholding Stellantis N.V., som bildats genom en fusion mellan FCA och PSA.

    • Opel ANTARA A (L07)
      • Bilmodell
        Effekt
        Årsmodell
      • Bilmodell
        Opel ANTARA A (L07) 2.0 CDTI
        Effekt
        125 kW / 170 PS
        Årsmodell
        01.16 - 08.17
      • Bilmodell
        Opel ANTARA A (L07) 2.0 CDTI 4x4
        Effekt
        125 kW / 170 PS
        Årsmodell
        01.16 - 08.17
      • Bilmodell
        Opel ANTARA A (L07) 2.2 CDTi
        Effekt
        122 kW / 166 PS
        Årsmodell
        07.14 - 12.15
      • Bilmodell
        Opel ANTARA A (L07) 3.0
        Effekt
        183 kW / 249 PS
        Årsmodell
        07.13 - 12.14
    Information från tillverkaren

    Säkert och transparent: GPSR-kompatibel tillverkarinformation. I enlighet med den nya EU-förordningen GPSR hittar du här all viktig information om tillverkaren av denna produkt. Detta inkluderar kontaktuppgifter som ger dig direkt tillgång till tillverkaren vid frågor eller problem. För oss är det viktigt att du som kund alltid har tillgång till all relevant information.

    Adress
    • ECS Electronics B.V.
    • Moerlaken 3
    • 4825 AR Breda
    • Noord-Brabant
    • Netherlands